Առարկա
|
ֆիզիկա
|
Դասի թեմա
|
Պարզ մէխանիզմներ լծակ
|
Դասարան
|
8 ութերորդ
|
Աշակերտների քանակը
|
14
|
ՈԻսուցիչ
|
Աղվան Պալյան
|
Անհրաժեշտ ռեսուրսներ
|
Լծակ շտատիվ
բեռների հավաքածու ուժաչափ
|
Դասի նպատակը
|
Աշակերտները պետք
է պատկերացնեն պարզ
մեխանիզմների կառուցվածքը ու
իմանան տեխնիկայում ու
կենցաղում նրանց կիրառությունների մասին
|
Սպասվելիք արդյունքները ստանդարտի համաձայն
|
1.Առնվազն
10 աշակերտ պետք
է իմանան շրջակայքում
պարզ մեխանիզմների կիրառման
տարբեր օրինակներ
2. բոլոր աշակերտները
պետք է իմանան
որ իրենց մարմնի
տարբեր մասերի շարժումները լծակի
կիրառման որինակներ են
3.Աշակերտների
մեծ մասը պետք
է իմանա լծակի
տեխնիկական
կիրառությունների մասին
4. 8
աշակերտ պետք է
կարողանա փործով ստուգել
լծակի հավասարակշռության պայմանը
|
Դասի ընթացքը
|
1Տնային
աշխատանքի ստուգում
2.հարցերի
միջոցով աշակերտների ակտիվության
ստուգում և գնահատում
ա. Երեք աշակերտների
հանձնարարել լծակը հորիզոնական
դիրքով ամրացնել շտատիվին
բ.
Կշռաքարերի միջոցով հաբասարակշռել լծակը
երբ ուժերի բազուկները
նույնն են
գ. Հավասարակշռել
լծակը երբ ձախ
բազուկը հավասար է
20սմ իսկ աջ
բազուկը 40 սմ
դ. Մի քանի
անգամ փորձը կրկնելով
հասնել նրան որ
աշակերտները
իրենք
եզրակացնեն քանի անգամ
մեծ է բազուկը
այդքան անգամ փոքր
է ուժը
ե.երկու
աշակերտների հանձնարարել հավասարակշռել լծակը
մի կողմից կախելով
կշռաքարեր իսկ մյուս
կողմից կիրառելով ուժաչափը
զ.երեք
աշակերտների հանձնարարել ստուգել
լծակի հավասարակշռության կանոնը
կիրառելով երկու ուժաչափեր
է.Պարզաբանել
թե ինչ է
ուժի բազուկը և
մոմենտը
ը. Ինչպես
ստանալ շահույթ ուժի
մեջ
թ. Աշակերտների
մի մասին հանձնարարել
մտածել օրինակներ կենցաղում
լծակի կիրառությունների մասին
իսկ մյուսներին լծակի
տեխնիկական
կիրառությունների մասին
ժ. Ըստ
աշակերտների ակտիվության գնահատել
նրանց
Տնային
հանձնարարության բացադրություն
|
Thursday, June 11, 2015
Դասապլան
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
Ձեր դասապլանը լավ է գրված և ընթերնելի է բոլորի կողմից
ReplyDeletedasaplann grvaz e normal
ReplyDelete