Այս դասընթացներից մենք սովորեցինք օգտվել էլեկտրոնային փոստից:
Կարողացանք մտնել և իմանալ google քարտեզ և օրացույց:
Սովորեցինք կազմել դասապլան, պրեզենդացիա, չափորոշիչ և նախագիծ,
ինչպես նաև ինտերնետով ինֆորմացիա հավաքել տարբեր թեմաներից:
Thursday, July 2, 2015
Գնահատման չափորոշիչներ
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
Աշակերտը պետք
է կարողանա տարբերել
պարզ մեխանիզմները և իմանա նրանց
տեխնիկական կիրառությունները կարողանա լուծել
խնդիրներ մարմինների հավասարակշռության վերաբերյալ
|
Աշակերտը գիտե
մարմինների հավասարակշռությունը բայց չգիտե
դրանց գօրծնական կիրառումը
|
Աշակերտը կարողանում
է տարբերել պարզ
մեխանիզմները գիտե դրանց
տեխնիկական կիրառությունները
և կատարում
է գործնական առաջադրանքներ
|
Աշակերտը հստակ
պատկերացնում
Է պարզ մեխանիզմների տեխնիկական
կիրառությունները
Լավ գիտե
հավասարակշռության պայմանը և ճշգրտորեն
կատարում է գործնական
առաջադրանքները
|
Աշակերտը պետք
է տարբերի պարզ մեխանիզմները և անվանի նրանց
տեխնիկական կիրառությունները
Կատարում է առաջադրանքներ
|
Գիտե որոշ
տեղեկություններ մեխանիզմների դերի
ու նշանակության մասին
|
Աշակերտը զանազանում
է պարզ մեխանիզմները
Գիտե դրանց
կիրառությունները
Կատարում է առաջադրանքներ
|
Աշակերտը գիտե
պարզ մեխանիզմների կիրառությունները
կատարում է գծագրեր կատարում
է գործնական
առաջդրանքներ
|
Աշակերտը պետք է
Կարողանա իմանալ
Պարզ մեխանիզմների
Կիրառությունները Արդիժամանակաշրջանում
|
Աշակերտը գիտե
միայն պարզ մեխանիզմների մասին
|
Աշակերտը գիտե
Պարզ մեխանիզմների
Կիրառությունները
Նոր ժամանակաշրջանում
|
Աշակերտը կարող
է
Բացատրել արդի
Ժամանակաշրջանում
Մեխանիզմների
Տեխնիկական
կիրառոխթյունները
|
Wednesday, July 1, 2015
Նախագծի անվանումը
|
Պարզ մեխանիզմներ
|
Նախագծի հիմնական
թեման
|
Նախագծի ընթացքում
աշակերտները պատկերացում կկազմեն
պարզ մեխանիզմների մասին
և կիմանան դրանց
տեխնիկական կիրառությունները 1Պարզ մեխանիզմների կիրառության օրինակներ
կենցաղում 2Լծակի կիրառման դեպքերը
մարդու և կենդանիների օրգանիզմում
3Լծակի և ճախարակի
կիրառությունները մեքենաների և վերամբարձ կռունկի
աշխատանքի սկզբունքում 4լծակի և ճախարակի կիրառությունները առօրյա
կյանքում
|
Նախագծի խնդիրները
|
1ճշգրիտ պատկերացում
կազմել պարզ մեխանիզմների մասին
2Կարողանալ գծագրերի
վրա պատկերել պարզ
մեխանիզմները
3Հստակ պատկերացնել կետը
կամ առանցքը որի
շուրջը պտտվում է մարմինը 4Անսխալ որոշել
մարմնի վրա ազդող
ուժերի ազդեցության գծերը
5Կարողանալ որոշել ուժերի
բազուկները 6Հաշվել ուժերի
մոմենտները
7Կազմել գձագրեր և կատարել նախահաշվարկ
|
Նախագձի կատարողները
|
9-րդ և
11-րդ դասարանցիներ
|
Նախագծի տևողությունը
|
3 շաբաթ
|
Նախագծի ընթացքը
|
Աշակերտներին բաժանել
2 խմբի: Առաջին խումբը
ընտրում է պարզ
մեխանիզմը:Երկրորդ խումբը կատարում
է գծագրերը: Այնուհետև
ստուգում են թե դետալները ճիշտ
են պատկերված:Հետո առաջին
խումբը սկսում է որևէ մոդելի
հավաքում գծագրի համապատասխան: Երկրորդ խումբը
կատարու է ուժերի
նրանց կիրառման կետերի
և բազուկների հաշվարկ: Առաջին խումբը
հաշվում է ուժերի
մոմենտները և պարզապանում
նրանց պտտական առանձնահատկությունները: Երկրորդ խումբը
պարզապանում է մարմինների
հավասարակշռության պայմանը:Յուրաքանչյուր խմբից
2-ական աշակերտ նախապատրաստում են ռեֆերատ գծագրում
պատկերված դետալների տեխնիկական
կիրառությունների մասին: Համատեղ քննարկել
բոլոր ռեֆերատները: Անել եզրակացություն:
|
Նախագծի արդյունքը
|
Յուրաքանչյուր աշակերտ
պետք է լավ
պատկերացնի պարզ մեխանիզմները և իմանա նրանց
տեխնիկական կիրառությոխնները
|
Նախագծի ռեսուրսները
|
Լծակ ճախարակ բեռների
հավաքածու շտատիվ
|
Նախագծի գնահատումը
|
Նախագիծը գնահատվում
է ըստ ռեֆերատների վերլուծության և նախագծի ընթացքում
կատարված աշխատանքի
|
Առարկայական կապը
|
Մաթեմատիկա գծագրություն ինֆորմատիկա
|
Նախագծի հեղինակը
|
Աղվան Պալյան
|
Հեղինակի էլեկտրոնային հասցեն
|
agvanpalyan@gmail.com
|
Tuesday, June 30, 2015
Thursday, June 11, 2015
Դասապլան
Առարկա
|
ֆիզիկա
|
Դասի թեմա
|
Պարզ մէխանիզմներ լծակ
|
Դասարան
|
8 ութերորդ
|
Աշակերտների քանակը
|
14
|
ՈԻսուցիչ
|
Աղվան Պալյան
|
Անհրաժեշտ ռեսուրսներ
|
Լծակ շտատիվ
բեռների հավաքածու ուժաչափ
|
Դասի նպատակը
|
Աշակերտները պետք
է պատկերացնեն պարզ
մեխանիզմների կառուցվածքը ու
իմանան տեխնիկայում ու
կենցաղում նրանց կիրառությունների մասին
|
Սպասվելիք արդյունքները ստանդարտի համաձայն
|
1.Առնվազն
10 աշակերտ պետք
է իմանան շրջակայքում
պարզ մեխանիզմների կիրառման
տարբեր օրինակներ
2. բոլոր աշակերտները
պետք է իմանան
որ իրենց մարմնի
տարբեր մասերի շարժումները լծակի
կիրառման որինակներ են
3.Աշակերտների
մեծ մասը պետք
է իմանա լծակի
տեխնիկական
կիրառությունների մասին
4. 8
աշակերտ պետք է
կարողանա փործով ստուգել
լծակի հավասարակշռության պայմանը
|
Դասի ընթացքը
|
1Տնային
աշխատանքի ստուգում
2.հարցերի
միջոցով աշակերտների ակտիվության
ստուգում և գնահատում
ա. Երեք աշակերտների
հանձնարարել լծակը հորիզոնական
դիրքով ամրացնել շտատիվին
բ.
Կշռաքարերի միջոցով հաբասարակշռել լծակը
երբ ուժերի բազուկները
նույնն են
գ. Հավասարակշռել
լծակը երբ ձախ
բազուկը հավասար է
20սմ իսկ աջ
բազուկը 40 սմ
դ. Մի քանի
անգամ փորձը կրկնելով
հասնել նրան որ
աշակերտները
իրենք
եզրակացնեն քանի անգամ
մեծ է բազուկը
այդքան անգամ փոքր
է ուժը
ե.երկու
աշակերտների հանձնարարել հավասարակշռել լծակը
մի կողմից կախելով
կշռաքարեր իսկ մյուս
կողմից կիրառելով ուժաչափը
զ.երեք
աշակերտների հանձնարարել ստուգել
լծակի հավասարակշռության կանոնը
կիրառելով երկու ուժաչափեր
է.Պարզաբանել
թե ինչ է
ուժի բազուկը և
մոմենտը
ը. Ինչպես
ստանալ շահույթ ուժի
մեջ
թ. Աշակերտների
մի մասին հանձնարարել
մտածել օրինակներ կենցաղում
լծակի կիրառությունների մասին
իսկ մյուսներին լծակի
տեխնիկական
կիրառությունների մասին
ժ. Ըստ
աշակերտների ակտիվության գնահատել
նրանց
Տնային
հանձնարարության բացադրություն
|
Saturday, June 6, 2015
Subscribe to:
Posts (Atom)